Taşıt Kredisi Şartları

Araba sahibi olmak, günümüz şartlarında lüksten ziyade, bir zorunluluk haline geldi. Pek çok insan için, araba sahibi olmanın yollarından biri tüketici kredisi çekmek. Tüketicinin bankalara başvurması sonucu elde edebileceği taşıt kredileri, çok zorlayıcı olmayan faiz oranları ve bireyi destekler nitelikteki geri ödeme planları ile isteyen herkesin araba sahibi olmasına fırsat veriyor.

Bankalar, araba sahibi olmak isteyen tüketicilere en fazla 48 aya kadar vadelendirme yapıyor. Taşıt kredisi kullanabilmek için, almak istediğiniz arabanın birinci el mi yoksa ikinci el mi olduğu önemli değil. Sıfır arabalar için kredi alabilme olasılığınız daha yüksek olmakla beraber, ikinci el arabalar için belirli bir yaş sınırı var.

Taşıt Kredisi İçin Temel Koşullar

Tüm tüketici kredilerinde olduğu üzere, taşıt kredisi alabilmek için de aranan şartlardan ilki yaşınızın 18’den büyük olması. Yine diğer tüketici kredilerinde olduğu üzere, mevcudiyetini belgelerle ortaya koyabileceğiniz düzenli bir gelirinizin ve SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) kaydınızın bulunması gerekiyor.

Aynı zamanda sigorta başlangıcınızın en az 3 ay önce gerçekleşmiş ve halen devam ediyor olması aranan nitelikler arasında bulunuyor. Fakat, bunlarla bitmiyor. Hepsinden önemlisi, taşıt kredisi alabilmeniz için kredi notunuzun yeterli olması gerekli.

Kredi notu, kredi geçmişinizin sayısal veriler aracılığıyla ortaya konması sonucu, bankaların sizinle ilgili bir kanaate varması anlamına geliyor. Taşıt kredisi almak isteyen tüketicinin kredi notunun belirli bir sınırın üzerinde olmasına çok önem veriliyor.

Taşıt Kredisine Özgü Koşullar Nelerdir?

En fazla 48 ay vade olarak belirlenebilen taşıt kredilerinde, alınan araç 48 ay boyunca banka tarafından ipotek altına alınmış demektir. Şayet ödeme gerçekleşmezse, bankanın araca el koyma yetkisi bulunur.

Taşıt kredisi miktarı, almak istenilen aracın fatura ederinin belirli bir kısmına verilir. Bu oran, değişkenlik gösterir. Örneğin fatura değeri 50.000 ve altı olan taşıtlar için taşıt değerinin %70’i kadar kredi verilir. Öte yandan fatura değeri 50.000’in üstünde olan araçlar için değerinin 50.000’e kadar olan kısım için %70, 50.000’i geçen kısım içinse %50 kredi verilir.

Bir Cevap Yazın