Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

İnsanların bitkilere olan rağbetinin artması ile birlikte hem tüketim amaçlı hem de dekor amaçlı kullanımı yaygınlaşan kuşkonmaz bahar mevsimi ile birlikte tezgahlardaki yerini alır. Boyu yarım metre ve üzerinde olan bu bitki dik duruşlu ve uç kısımlarına doğru yapraklıdır.

Meraklıları tarafından bağ ve bahçelerde de yetiştirilerek ortamlara oldukça hoş bir hava katarlar. Buğday başağına benzeyen uç kısımları açılarak genişler ve yer yer bordo ve koyu yeşil bir hal alır. Hem bu haliyle hem de yeşil haliyle oldukça güzel bitki türüdür.

Kuşkonmaz Bitkisinin İçeriği ve İnsan Sağlığına Faydaları

Bu kıymetli bitkinin faydalarını incelemeye besin değerlerinden başlayabiliriz. 100 gram kadar kuşkonmazda günlük ihtiyacı karşılayacak düzeyde vitamin ve minarel bulunur. Bu bileşenler lif, potasyum, demir, yağ, A ve C vitaminleri şeklinde sayılabilir. Tüketildiğinde tokluk hissi verdiği için yeme hissini azaltarak, aşırı kilo alımını engeller. Bu yönüyle diyet ve perhizlerde de yardımcı bir besin öğesidir.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan ödemin atılmasını sağlar. Antioksidan özellik iltihaplarda devreye girerek, vücut bağışıklığını zararlı organizmalara karşı güçlendirir. Gebe gelişimini desteklediği için kuşkonmazı tüketen anne adaylarında düşük riski daha azdır.

Hazımsızlığın giderilmesinin yanında soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır. Genelde çorbalarda ve salatalarda kullanılan kuşkonmazın nasıl tüketildiği de oldukça önemlidir. Oldukça faydalı bir bitki olmasının yanı sıra yanlış tüketimde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Etrafımızdaki pek çok bitki insan sağlığı için son derece faydalıdır. Bu bitkiler ilaç haline getirilerek, ezilerek, dövülerek ya da çayı yapılarak tüketilebilirler. Salatagillerle birlikte tüketilebilen bu bitkilerden biri olan kuşkonmaz içeriğinde bulunan zengin vitaminler sayesinde vücuda dinçlik verir. Her bitki gibi kuşkonmaz bitkisini kullanırken de dikkat etmemiz gereken konu bu tür bitkilere karşı alerjimizin olup olmadığıdır.

Akdeniz mutfağının önemli bitkigillerinden olan kuşkonmaz sinir sistemi üzerinde de oldukça faydalıdır. Zararlı mikroorganizmaları vücuttan uzaklaştıran kuşkonmaz kanı temizler. Yapılan araştırmalar bu bitkinin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu kanıtlamaktadır. Toksik maddelerin atılmasında etkili olan kuşkonmaz K vitamini açısından son derece zengin bir besin türüdür. Bu yönüyle kemiklerin kuvvetlenmesini de sağlar.

Hamileler için de yararlı olan bu besin içeriğindeki folik asit sayesinde anne sağlığını korurken, bebeğin oluşumunu da destekler. Çağımızın önemli sorunlarından biri olan kanser hastalığı ile mücadelede kuşkonmaz bitkisine sıklıkla başvurulur. İçeriğindeki beta karoten ve selenyum bu bitkinin antioksidan özelliğinin belirleyicisidir.

Tip 2 olarak bilinen diyabet rahatsızlığı için de bu bitki tavsiye edilir. B1, B2, B6 vitamini ve lif kaynağı ile tercih sebebidir. Kalp hastalıklarının oluşumunu önleyici özelliği bulunan kuşkonmazın kan basıncını dengeleme etkisi de bulunmaktadır

Kuşkonmaz Bitkisi Nasıl Tüketilmelidir?

Her bitki gibi bu bitkiyi de tüketirken birtakım ayrıntılara dikkat edilmesi önemlidir. Kuşkonmazın tüm yararlı etkilerinin vücut tarafından alınmasını sağlamak için yapılması gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

Bitkinin tüketilmesi kadar önemli olan bir diğer konu toplanması ve sofraya getirilene kadar geçirdiği aşamadır. Bu bitkinin hem kökü hem gövdesi hem de yaprakları insan sağlığı açısından son derce faydalı olduğu için ziyan edilmesinden toplanılması gerekir.

Bu değerli bitkiyi çiğ olarak, konserve halinde ya da çorba yaparken kullanabilirsiniz. Bu bitkide tıpkı diğer yeşil bitkiler gibi bir hafta kadar buzdolabında saklanabilir. Bozulan ya da çürüyen kısımları kesilerek, tazeliğini koruyan kısımları tüketim amaçlı kullanılabilir.

Diyelim ki kuşkonmazı aldınız ve pişirerek tüketmek istiyorsunuz. Pırasa ve ıspanak gibi güzelce yıkayarak birkaç dakika haşlamanız yeterli olur. Haşlama esnasında eğer diyetiniz yoksa tuz kullanın. Tuz haşlamanın etkisiyle bitkinin dağılmasını önleyecektir.

Haşlama işleminin ardından kuşkonmaz isteğe bağlı olarak ızgara ile pişirerek de tüketilebilir. Böylece hem daha lezzetli hem daha besleyici olur. Üzerine çeşitli baharatlar ekleyerek karıştırdığınız yoğurtlu bir sos ile birlikte kullanabilirsiniz ya da sade yoğurtla servis edebilirsiniz. Servis zevki size kalmıştır.

Hem kendiniz için hem ailenizdeki diğer bireylerin için mutfağınızda bulunması gereken kuşkonmaz da tüm diğer bitkiler gibi mevsiminde tüketilmesi halinde daha faydalıdır. Sizde bahar aylarını daha dinç ve besleyici bitkiler tüketerek geçirmek istiyorsanız, mutlaka kuşkonmaz bitkisini denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın