Kişisel Gelişime Dair Bir Takım Kurallar

Her insan, bu hayatı daha mutlu ve başarılı bir biçimde yaşamak için kişisel gelişimini tamamlamayı hedefler. Kişisel gelişim, ticari gayeler ile yazılan kitaplardaki gibi bir anlık özgüven ile tamamlanabilecek bir kavram değildir. Bu bazen bir ömür sürebilecek bir süreçtir. İnsan hayatı boyunca gelişim ve değişim sarmalında yaşıyor.

Seneler önceki halimiz ile şimdiki halimiz arasında yalnızca fiziksel olarak fark yok; aynı zamanda psikolojik açıdan da çok fazla farklılık mevcut. Kişisel gelişimin ilerlemesi için kişi öncelikle sabırlı olmalıdır. Sabır ve azmin her hedefe bizi ulaştırabilecek en önemli özellikler olduğu herkes tarafından biliniyor.

Kendini Tanımak

Kişisel gelişim için birey kendisini tanımalıdır. Ne istediğini, ne istemediğini bilmelidir. Bu yolda insanın herkesten çok kendisini tanıması büyük önem taşıyor. Eksikliklerimizi, hatalarımızı, yanlışlarımızı bilmeliyiz ve bunları asla zayıflık olarak görmemeliyiz. Her insan ayrı bir hikayedir ve kendi içinde özeldir.

Bizi biz yapan, diğerlerinden farklı kılan kusurlarımızdır. İnsanın değiştirebileceği şeyler için kendisinde o gücü bulabilmesi ve geri kalanları da olduğu gibi kabullenebilmesi, onu kişisel anlamda oldukça güçlü bir insan yapıyor. Mükemmeliyetçilik beraberinde egoyu getirir ve bizler mükemmel olamayacak kadar insanız.

Dinlemeyi Bilmek

İnsan, ergenlik çağı ile beraber hayata karşı büyük bir merak ve tutku duyar. Her şeyin yaşanarak öğrenileceğini düşünmek insana bazen büyük bedeller ödetiyor. Elbette hayat yaşanarak öğrenilir; ama ömür tek tek her hatayı tecrübe ederek anlayacağımız kadar uzun değildir.

İnsanları dinlemeyi bilmek, edinilen tecrübelerden faydalanmak bize hem zaman kazandırır, hem de kişisel gelişimimizi daha sağlıklı bir biçimde yaşamamızı sağlar. Bu dünyada herkesin anlatacak bir hikayesi vardır ve her hikayeden alınacak bir ders vardır.

Kitap Okumak

Kitaplar, bizi başka dünyalara ulaştırabilecek yegane araçtır. Kitapların insan ufkunu ne kadar açtığı her insan tarafından biliniyor. Kitap okumayan bir insan hayal dünyasını geliştiremez. Hayal etmeyen, hedefleri olmayan bir insan ise kişisel gelişim yolculuğunda yol kat edemez. Bir ömür sürecek olan bu yolda ilerlerken kitaplar bizim rehberimiz olacaktır.

Bir Cevap Yazın