İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Mantarlar içinde en lezzetli ve ekonomik kazanç getiren mantar türü olan istiridye mantarı Latince de Pleurotus ostreatus olarak adlandırılır. Şapkasının istiridyeye benzemesinden dolayı bu ismi alan bu mantar doğada kavak ağaçlarının köklerinde yetiştiğinden dolayı kavak mantarı olarak da adlandırılmaktadır. Birçok kişinin ilgi duyduğu ve yetiştirilmesi için yatırım yaptığı ülkemizde uygun koşulların yaratılması ile yüksek verim elde edilerek daha fazla kazanç elde etme imkanı kaçınılmaz olacaktır.

Mantar üretimi için teşvik politikalarının devlet tarafından da yapıldığı ülkemizde özel firmalar tarafından da teşvik ve destekleme yapılarak istiridye mantarı yetiştiriciliği için uygun koşullara kompost ve rehberlik desteği verilir.

Verilen desteklerden ziyade rehberlik açısından verilen bilgi ve yöntemlerde ise her firma kendi içerisinde daha fazla verim elde etmeye yönelik oluşturduğu yöntemler ile rehberlik hizmeti verirken, firmalar arası rehberlik birbirinden farklı olmaktadır.

İstridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

İstiridye mantarı yetiştiriciliği için oluşturulması gereken sistemin iyi bir şekilde oluşturularak nasıl yüksek verim alınacağı hakkında iyi araştırma yapılarak sistem oluşturulmalıdır. Doğada kavak ağacının köklerinde karanlık ve nemli olan yerlerde oluşan bu mantar türü için oluşturulacak sistemin ve kurulacak tesisin doğal ortamlarından farksız olmaması gerekir. İşte bu durum daha fazla verim ile sağlıklı mantar yetiştirmenin en önemli yöntemidir.

Tesis oluşumu için gerekli ortamlar oluşturulduktan sonra kavak, kayın ağacı gibi ağaçların kompostlarından toplanan ve hazır hale getirilen maddelerin içine mantar miseleri adı verilen tohumlar yerleştirilerek oluşturulan tesis bu şekilde doldurulur. Daha sonra ise belli kontrollerden sonra istiridye mantarı zaman içinde yetişerek hasat alma zamanına gelir.

Tabi hasat zamanına kadar yeterli boyuta ulaşan mantarların bu boyutlarına ulaşma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli ve gerekli hususlar kompost seçimi ve hazırlanması, sıcaklık ışık ve nem ayarı ve havalandırma gibi olmazsa olmaz kontrolleri eksiksiz yapıp kontrol edilmesi mantar yetiştiriciliği için en önemli kurallardır.

İstiridye Mantarının Ana Maddeleri ve Hazırlanan Kompostta Olması Gerekenler

Doğada kavak ağacı olmak üzere ağaç köklerinde oluşan istiridye mantarı ana madde bakımından doğal ortamın uygunluğu ve selüloza bağlı olarak yetişen bir bitkidir. Selüloz ortamı yüksek olan bir mekan tercihinden sonra hazırlanan kompost ve kompostta ekilen tohum miktarı önemlidir.

İçine saman, talaş ve kepek koyularak hazırlanan komposttan verim alınabilmesi için yapılan kompostun tüm malzemeleri birbiri ile orantılı olarak doğada yetişen istiridye mantarının doğal ortamına uygunluk göstermesi en önemli özelliktir.

Hazırlanan komposttun %50 gibi miktarı katı malzemelerden oluşurken, komposta eklenen misel yani tohumunda bu orana bağlı olarak %5-7 arası olması gerekir. Geri kalan kompost bileşenini ise su oluşturmaktadır.

İstiridye Mantarı Kuluçka Döneminde Nem ve Sıcaklık Ayarı

Her çalışmada en önemli husus ve yapılan çalışmadan en önemli verim elde edilmesinde en önemli husus dikkat, hassasiyet ve rutin kontrol olduğu gibi istiridye mantarı yetiştiriciliğinde de bu durum aynı şekilde uygulanmak durumundadır. Nitekim bu hassasiyetlerin düzenli olarak takip edildiği yetiştiricilerde yüksek verim ile sağlıklı ürünlerin elde edilerek yüksek kazanç elde etme ihtimali çok yüksektir.

İstiridye mantarı kuluçka dönemi ilk 15-18 gün arasında gerçekleşir. Bu süreçte tesis neminin %70, sıcaklık ayarının ise 25-30 derecelerde olması gerekmektedir. Bu süreç içinde 18 güne gelindiğinde kompostun konulduğu naylon poşetler delinir.

Buradaki amaç kuluçka dönemini geçiren mantarın bulunduğu poşetin içine oksijenin girmesini sağlamak ve daha sonrada delinen bu poşetlerden mantarların çıkışını ve hızlandırmaktır.

İstiridye Mantarının Toplanması ve Hasadı

Kuluçka döneminde yapılması gereken tüm işlemlerin eksiksiz olarak yapılması ve mantar kompostunun bulunduğu poşetlerin oksijen alarak mantarların belirginleşmesi için delinmesinden sonra 10 gün içerisinde ilk ürün mantarlar toplanır.

Mantar şapkaları genel olarak ortalama 10-20 cm arasında hasat edilmelidir. Nitekim daha fazla bekletilerek büyümesi sağlanan mantarlar kendilerinden daha az gelişmiş mantarların gelişimini olumsuz etkilemektedir. İşte bu durumdan dolayı 10-20 cm arası boyuta ulaşan mantarlar kuluçka döneminin sona ermesinden ortalama 10 gün sonra hasat edilir. Yapılan hasat işlemi en fazla üç ayrı zamanda yapılırken en çok verim elde edilen ikinci hasattır.

İstiridye Mantarı Kullanım Alanları ve Maddi Kazanç İmkanları

Tüketicisi oldukça yüksek olan istiridye mantarı başta ev olmak üzere otel, kafe ve diğer tüm kurumlarda fazlaca tercih edilen bir üründür. Nitekim tüketicisi ve sevenlerinin fazla olmasının dışında sağlıklı bir bitki olması istiridye mantarının fiyatlarının yüksek olmasına ve bu bitkinin üretiminden yüksek kazanç elde edinilmesini de etkilemiştir.

Bir Cevap Yazın