İdeal Kredi Notu Nedir, Kaç Olmalıdır

Ev veya araba sahibi olmak ya da tatil, sağlık harcamaları gibi ihtiyaçlar için bankalara sık sık başvurmak zorunda kalıyoruz. Kredilerimizin onaylanması için daha önce kredi veya kredi kartı kullandığımız bankadaki durumumuzu yani düzenli ödeyip ödemediğimizi ortak olarak yaratılan ve Kredi Kayıt Bürosu olarak adlandırılan bu havuz sayesinde artık her banka görüyor.

Kredi alıp alamayacağımıza bu koşullara bakılarak karar veriliyor. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek veya makul bir durumda olması sizin için büyük bir önem arz ediyor. Kredi notları ise puan durumunuza göre 1-1900 arası rakamlar verilerek farklı gruplara ayrılıyor.

Kredi Notu Bakımından En Riskli Olan Grup

Eğer kredi notunuz ya da puanınız 0-699 arasında bir değere sahip ise herhangi bir bankadan kredi kullanamazsınız. Bazen kredi kullanmak için bir teminat göstererek kredi kullanmanız mümkün olsa da yine de bu grupta yer alıyorsanız şansınız çok düşük. Bu gruptan çıkmak için bütün banka borçlarınızı zamanını geçirmeden ödemeniz gerekiyor. Banka kredilerinden veya kredi kartlarından icra gelen kişiler genelde bu gruplarda yer alırlar.

Kredi Notu Bakımından Daha Az Riskli Olan Grup

Kredi notunuz 700-1099 arasındaysa en riskli grubun bir üstünde yer almaktasınız. Diğer gruba göre bankalardan yararlanma oranınız daha iyi durumda olsa da geçmiş dönemleriniz ayrıntılı olarak incelenir. İstediğiniz kredi tutarını tam olarak alamazsınız. Çünkü alacağınız kredi tutarını banka kendi belirler. Diğer grupta olduğu gibi borcunuzu ödeme düzeninize göre bir üst gruba yükselebilirsiniz.

Kredi Notu Bakımından Orta Riskli Olan Grup

Kredi notunuz eğer 110-1499 aralığında ise bu grupta yer alıyorsunuz. Bu grupta yer aldığınıza göre diğer gruplardakine göre oldukça iyi bir yerdesiniz. Bankaların kredi alma, kredi kartı limitinin yükseltilmesi gibi hizmetlerinden daha çok yararlanma şansınız olmakla birlikte bir üst gruba yükselmeniz daha kolaydır.

Kredi Notu Bakımından Çok İyi Durumda Olan Grup

1500-1699 arası puana sahipseniz iyi olan grupta yer alıyorsunuz. Bu grupta olduğunuz için bankacılık hizmetlerinden daha rahat yararlanırsınız. Bankalardan çok rahat bir şekilde yararlanabileceğiniz grupta olmak için ise kredi puanınızın 1700-1900 arası olması gerekiyor.

Tüm borçlarınızı zamanında öder ve hiçbir zaman borç ödeme tarihini geçirmezseniz bu gruba yükselir, bütün bankacılık faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu grupta olmak için kısacası düzenli bir gelire sahip olmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın