Futures İşlemlerin Avantajları ve Riskleri Nelerdir

Herhangi bir dayanak varlığın, belli bir fiyatla ileri bir tarihte alınıp satılabilmesini sağlayan sözleşmelerdir. Döviz, tarımsal mallar, doğal kaynaklar, hazine bonosu ve tahvillere, pay senetlerine dayalı futures işlemleri yapılmaktadır. Organize piyasalarda işlem görürler. Çeşitli risk ve avantajlar da taşımaktadırlar.

Futures İşlemlerin Avantajları

Borsalarda işlem gördükleri için sözleşme sonunda taraflar temerrüt riski yaşamazlar. Standartlaşmış anlaşmalardır. Taraflar birbirine karşı değil, borsaya karşı sorumlu olduğu için şeffaf piyasalardır. Vadesinden önce işlem yapılma hakkı vardır. Taraflar gün sonunda kar zarar durumlarını bilir. Kur riskine karşı korunma sağlar.

İthalatçı ve ihracatçı firmalar tarafından yapıldığında çok iyi bir korunma aracıdır. Zararı durdur, fiyat limitli pozisyon, zaman sınırlı, limitli emir çeşitleri ile zararın ortadan kaldırılması amaçlanır. Kısa ve uzun pozisyon alarak da minimum risk hedeflenir.

Alım opsiyonu ile belli bir mal önceden belirlenen fiyatla alınırken, satım opsiyonu ile de vadesi ve miktarı önceden belirlenen fiyatla satım işlemi yapılır. Kaldıraç riski iyi değerlendirdiğinde yüksek getiri sağlar. Banka ve aracı kurumlarla çalışılması yatırımcılara güvenli bir yatırım imkanı sunar.

Banka ve aracı kurumlarda profesyonel yatırım danışmanlık hizmetleri de almak mümkündür. Kurumsal yatırımlardan ziyade bireysel yatırımlar için çok uygundur. Yatırım yaparken bireylerin çalıştığı banka ve aracı kurumlar Takasbank güvencesindedir. Fiziki, nakdi ve ters işlemle pozisyon kapatılır. Arbitrajcılar, spekülatörler ve korunmacıların bulunduğu alternatif bir yatırım piyasasıdır.

Futures İşlemlerin Riskleri

Çok yüksek risk içerir. Kaldıraç riski dolayısıyla getireceği yüksek kar kadar zarar etmek de mümkündür. Tüm birikiminizi biranda yok etmeniz de mümkündür. Başlangıç teminatı, sürdürme teminatı, teminat tamamlama gibi tüm teminatlarınızı da eritmeniz söz konusu. Spekülatif işlemler uzun vadede zarar ettirir.

Mali durumların, beklenen getiri ve vadenin önceden göz önünde bulundurulmaması ile ortaya çıkacak zararın oranını belirler. Ne kadar sermaye konulabilir, ne kadarı riske edilebilir iyi hesaplanmazsa zor durumlar ortaya çıkar. Geleceğin belirsiz olması, piyasalarda büyük risk unsurudur. Faiz, döviz ve anaparanın geri ödenmemesi başlıca risklerdendir.

Bir Cevap Yazın