Bankaların Bitcoine Bakışı Nedir

Sanal para birimi olan Bitcoin ortaya çıkalı uzun bir süre oldu. Bu para biriminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin izi sürülemez olan Bitcoin avantaj sağlasa da, kötü işler yapan kişilerin işlerini de kolaylaştırmaktadır. Bu durumlar dünya genelindeki merkez bankaların dikkatini çekmektedir ve bu şekilde bilgilenip Bitcoin hakkında farkındalık kazanmaktadırlar.

Merkez Bankalarının Dijital Para Yaklaşımı

Dünyanın en büyük merkez bankaları dijital paralara biraz endişeli yaklaşıyor. 10,000 dolara yönelen Bitcoin ile birlikte bankalar iki konuya değiniyorlar. Bunlar; dijital para ihracının yapılıp yapılacağı ve özel kriptoların büyümesi sonucunda ne olacağıdır. Şimdi ise ülkelerin merkez bankalarının Bitcoin’e bakış açılarına değinilecektir.

Bitcoin’in İstikrarsızlığı

Avrupa merkez bankasının uyardığı bir nokta Bitcoin’in tam anlamıyla istikrarı sağlayamamasıdır. Bu para birimiyle birlikte suç riskleri arttı ve vergi kaçırma olaylarında da artış gözlendi. Bitcoin, bu şekilde merkez bankalarını kötü etkilediği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Fed ve Gizlilik Endişesi

Fed Başkan adayı Jerome Powell, merkez bankası yönünden meydana getirilen kripto paranın kendilerine olumsuz sonuçlar vereceğini dile getirerek bir gizlilik sorunu yaratacağını bildirdi.

Çin ve Bitcoin Önlemi

Çin bu konuda oldukça sert kararlar aldı ve dijital para olan Bitcoin kesinlikle yasaklandı. Tam kontrolün sağlanması birçok yetkili tarafından da destekleniyor.

Almanya ve Bitcoin’e Karşı Temkinli Tutumu

Almanya’da Bundesbank, diğer ülkedeki merkez bankaları gibi oldukça temkinli davranmaktadır. Spekülatif oyuncak benzetmesi yaparak bankaların politikalarını tam anlamı ile değiştirip yerle bir edebilir durumdadır Bitcoin. O yüzden oldukça temkinli davranmaktadırlar.

İngiltere’in Bitcoin’e Karşı Bakış Açısı

M. Carney, bu sürecin bir devrim ile eş değer olduğuna değindi. Bu durumun siber saldırılara karşı nasıl davranacağını ve aslında kendi konumlarını güçlendirdiğin ve kocaman bir gelecek sunduğunu savundu. Sonuç olarak bakıldığında ülkelerin bitcoin tarafından kendilerine verilecek herhangi bir zararı kabul görmeyecekleri anlaşılmaktadır.

Sanal para birimi olan bitcoin’in dezavantajları daha fazla görülmektedir. Avantajlarının olması onu çekici kılmıyor ve tercih listelerine yerleşmiyor. Bu şekilde daha güvenli adımlar atarak sermayelerini arttırmayı tercih ediyorlar.

Bir Cevap Yazın